TECHNIK STERYLIZACJI MEDYCZNEJ – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
Do głównych zadań technika sterylizacji medycznej należy:
Technik sterylizacji medycznej przeprowadza i dokumentuje czyszczenie, wykonuje dezynfekcję i sterylizację medyczną z uwzględnieniem obowiązujących procesów i procedur, przeprowadza kontrole procesów dezynfekcji i sterylizacji, prowadzi dokumentację mycia.
Wykorzystywane maszyny i narzędzia pracy
Technik sterylizacji w działalności zawodowej wykorzystuje m.in.:
Warunki pracy
Miejscem pracy operatora systemów sterylizacji artykułów sanitarnych, sprzętu i aparatów medycznych są pomieszczenia szpitalnej centralnej sterylizatorni, lokalnej sterylizatorni, punktu sterylizacji, stanowiska sterylizacji gabinetowej. Maszyny i urządzenia ustawione są odpowiednio do danej strefy technologicznej i zgodnie z wprowadzoną technologią procesu. Pomieszczenia, gdzie wykonywana jest praca, posiadają zazwyczaj oświetlenie dzienne i sztuczne oraz instalacje klimatyzacyjne (lub wentylacyjne), poziom hałasu nie może przekraczać 85 dB. W strefach technologicznych pracownik musi posiadać środki ochrony osobistej (fartuch, przyłbice, maskę, gogle, rękawice ochronne, czepek). Znaczna część czynności zawodowych wykonywana jest w pozycji stojącej lub wymuszonej.
Praca technika sterylizacji polega na wykonywaniu wszelkich czynności w celu dezynfekcji i sterylizacji narzędzi i urządzeń medycznych.
Technik sterylizacji znajdzie pracę w placówkach ochrony zdrowia takich jak przychodnie, szpitale, ale również w instytutach i firmach prowadzących badania z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju materiału biologicznego. Ponadto specjalistów na to stanowisko pracy szukają gabinety dentystyczne i kosmetologiczne, a także studia tatuażu.
Organizacja pracy
Praca operatora systemów sterylizacji artykułów sanitarnych, sprzętu I aparatów medycznych ma charakter pracy zespołowej. Czas i miejsce pracy związane są bezpośrednio z pomieszczeniami. W tym zawodzie praca wykonywana jest zazwyczaj w systemie zmianowym, 7 dni w tygodniu. Dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin i 35 minut, z możliwością wydłużenia do 12 godzin; norma tygodniowa czasu pracy to przeciętnie 37 godzin i 55 minut. Zwierzchnikiem technika sterylizacji jest kierownik sterylizatorni. Zarówno z kierownikiem, jak i współpracownikami, technik sterylizacji się ustnie.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.